COCA COLA

[restabs alignment=”osc-tabs-left” responsive=”false”]
[restab title=”CocaCola” active=”active”]

The Coca-Cola Company (TCCC), dünyanın en büyük içecek şirketlerinden biridir. Şirket bir Amerikan şirketi olmakla birlikte, dünyanın pek çok yerinde fabrikaları vardır. 2008 yılından yönetim ve icra kurulu başkanı Türk asıllı ABD vatandaşı Muhtar Kent’tir.

1892 yılında şu anki ismini alıp anonim şirkete çevrilmiş ve Coca-Cola adıyla piyasaya çıkardığı içecek, kola, 1895 yılına gelindiğinde Amerika’nın tüm eyaletlerinde satılmaya başlamıştır. Dünyanın taşınabilir su kaynaklarının %25’i The Coca-Cola Company’e aittir. Şirketin ana ürünleri alkolsüz içeceklerdir.2005 Faaliyet Raporu’na göre Şirket 200’den fazla ülkede konsantre, şuruplar ve içecek satıyor. Konsantre ve şuruplar içecek üreten firmalara ham madde gibi satılıyor. Global olarak dünyada Coca-Colaya ait 900-den fazla şişeleme ve üretim tesisleri bulunuyor ve 250 şişeleyici iş ortağına sahiptir.Coca Cola dünyada en gelişmiş franchising ve satış ağına sahiptir. Şirket şu an dünyada 500’den fazla markaya ve 3.600’den fazla ürüne sahiptir. Dünyada her gün yaklaşık 2 milyar Coca-Cola içecekleri tüketiliyor. “Coca-Cola” ya da “Kola” ticari marka adını taşıyan içecekler şirketin toplam galon satışlarının yaklaşık % 78 olarak gerçekleşiyor. Coca-Cola’nın satış ve gelirlerinin % 43ü Amerika Birleşik Devletleri,% 37-i fazla nüfuza sahip olan Meksika, Hindistan, Brezilya, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti, geri kalan % 20 dünyanın geri kalan kısmına düşüyor. 2007 yılında «Coca-Cola» adı altında satılan meşrubatların satışı toplam gelirin yaklaşık yüzde 53-ü oluşturuyordu. Coca Cola Company’nin esas rakibi PepsiCo dünya çapında her zaman onunla rekabet oluşturmuş, fakat Coca-Cola her zaman birinciliği korumuştur.

Dünyada en fazla satılan ve tüketilen Coca-Cola, Diet Coke, Fanta, Schweppes ve Sprite ürünleri The Coca-Cola Company’e aittir.

 

[/restab]

[/restabs]

Endüstri ve Verimlilik Kulübü